Felhasználói útmutató

Digitrapper pH

Használati Útmutató

 

Gyártó: Medtronic Functional Diagnostics

Tonsbakken 16-18

2740 Skovlunde

Denmark

T:+45 44 57 90 00

Forgalmazás, Szervíz:

 

Omikron Kft

Szentendre, Hamvas Béla u. 6.

T:06-26-302-374

F:06-26-312-745

Email:omi2000@elender.hu

WEB:www.vjrktf.hu/carus/omikron.htm

1 Infravörös port

2 Időszak kapcsoló, Testhelyzet

3 Időszak kapcsoló, Étkezési időszak

4 Eseményjelző gomb

5 Fedél (nyitott állapotban)

6 Katéter csatlakozóaljzat (A Digitrapper pH jobb oldalán)

7 Kijelző

8 Vezérlőgombok

9 Elemjelző fény

10 Óra gomb

 

Bevezetés

A Polygram 98 Ambulanciás pH-ellenőrző rendszer a gyomor-nyelőcsöves savvisszafolyás rendetlenségeinek (GERD) meghatározására és diagnosztizálására használható. Egy katéter és egy adatrögzítő készülék segítségével a rendszer pH adatmintákat rögzít a gyomorban és/vagy a nyelőcsőben, majd ezeket az adatokat analizálja. Ezt követően az analízis felhasználásával diagnosztizálja a rendszer a kóros visszafolyást.

A rendszer az alábbi elemekből tevődik össze:

  • Digitrapper pH adatrögzítő
  • Polygram 98 pH-ellenőrző felhasználói szoftver
  • IR hardverkészülék vagy IrDA port
  • Alsó nyelőcsövi záróizom (LES) azonosító készlet (opcionálisan választható)
  • Kellékek
  • pH katéter
  • pH 1 és 7 pufferoldatok
  • az elektródához használatos gél
  • pHix szalagok
  • tapadókorongok (a külső referenciaelektródákkal rendelkező pH katéterekhez)
  • pH kalibrációs állvány

 

Ezekről a felhasználónak kell gondoskodni:

  • PC (lehet a rendszerrel együtt)
  • Nyomtató
  • vizsgálati kesztyűk
  • érzéstelenítő spray
  • egy pohár víz és egy szívószál
  • papír zsebkendők
  • fertőtlenített vízzel feltöltött zacskó az alsó nyelőcsövi záróizom (LES) azonosító készlethez

 Az alsó nyelőcsövi záróizom (LES) azonosító készlet tartalmaz:

  • PVB Nyomás transzduktor
  • egyedülálló transzduktor tartó
  • PVB transzduktor kábel
  • karmantyús kötés
  • Mikro-csepegtető készlet
  • PVB Combi tartó
  • átömlesztő illesztővel ellátott hosszabbító csőrendszer a pH katéterekhez

A beépített alsó nyelőcsövi záróizom (LES) azonosítási lehetőség az alábbi kiegészítő berendezést teszi szükségessé:

  • az alsó nyelőcsövi záróizom (LES) azonosításhoz használt beépített nyomásillesztővel ellátott pH katéter

 

Rendeltetés

A Polygram 98 pH-ellenőrző rendszer a gyomor-nyelőcsöves visszafolyás rendetlenségeinek (GERD) meghatározására és diagnosztizálására használható. A rendszert kizárólag orvosi használatra fejlesztették ki, melyet a rendszer kezelésére betanított szakember használhat.

FIGYELMEZTETÉS

A rendszer kizárólag hivatásos felhasználó kezelheti.

 

Kezelési nyilatkozat

A Medtronic vállalat abban az esetben felelős a rendszer megbízhatóságáért és működésért, ha a rendszer kezelői betartják az alábbi pontokat:

  • Az összes karbantartási, javítási műveletet és módosítást illetékes személy végezheti (a meghatalmazott helyekkel kapcsolatban lásd a hátsó borítót).
  • A berendezést a kézikönyvben és a számítógépre telepített pH-ellenőrző felhasználói szoftver On-line súgójában leírt használati utasítások szerint szabad használni.

 

Nyelv váltása

Alapértelmezés szerint az angol nyelv jelenik meg a Digitrapper pH készülék kijelzőjén. Amennyiben a készüléket a rendelkezésre álló többi nyelv használatával szeretné felhasználni, végezze el az alábbi műveleteket:

1. Válassza ki a Change (Módosítás) elemet és nyomja meg az ? gombot.

2. Válassza ki a Modify Existing (Létező módosítása) elemet és nyomja meg az ? gombot.

3. Használja a t gombot a Language option (Nyelv beállítása) parancs megkereséséhez, majd nyomja meg az ? gombot.

4. A t és a s gombok használatával válassza ki a kívánt nyelvet a megjelenő listából, és nyomja meg az ? gombot.

5. Addig ismételje a gomb megnyomását, míg a Done (Kész) beállítás nem kerül kiválasztásra. Ekkor nyomja meg az ? gombot.

Ezután már a Digitrapper pH készüléket az új nyelvvel használhatja.

 

FONTOS

Az orvosoknak gyakorolniuk kell a rendszer által kapott eredmények gondos kiértékelését. Mindenképp ajánlatos az analízis eredményeit összevetni a jelkövetéssel, amikor a vizsgálat eredményeképp például műtéti beavatkozásra kerülne sor.

Munkafolyamat

Ez a rész az Ambulanciás pH-ellenőrző rendszerrel végzett rutinműveleteket tekinti át.

A Digitrapper pH működése

A készülék használatakor az alapértelmezett beállítás megjelenik a kijelző bal alsó sarkában. Használja az Enter/Óra gombot a beállítás elfogadására. Amennyiben a beállítás mellett egy nyíl található, további választási lehetőségek állnak rendelkezésre. A menük megjelenítéséhez és a menükben való lépkedéshez a készülék előlapján lévő vezérlőgombok használhatók.

Vezérlőgombok

s Megnyitja az előbukkanó menüt, illetve eggyel feljebb lévő elemre mozgatja a kiválasztást.

t Bezárja az előbukkanó menüt, illetve eggyel lejjebb lévő elemre mozgatja a kiválasztást.

? Végrehajtja a jelenleg kiválasztott parancsot. Amikor a készülék adatokat rögzít a gomb nyomva tartásakor az Óra gombként használható.

C Egy protokoll szakaszban a C gomb megnyomása Cancel (Visszavonás) gombként működik, így a módosítások mentése nélkül a rendszer visszalép az előző képernyőre. Amennyiben egy szakasz első képernyőjén áll, a C gomb megnyomása hatására a rendszer visszatér az “Incomplete Protocol” (Befejezetlen protokoll) képernyőre (lásd a következő ábrát). Ebből a helyzetből a protokoll által felsorolt bármely szakaszban folytathatja tovább.

pH vizsgálat (tanulmány) elvégzése

A Polygram 98 Ambulanciás pH-ellenőrző rendszerben a vizsgálatok a protokollokon alapulnak. Egy protokoll lett tervezve a PC-re telepített szoftverben, egy másik pedig a hardvereszközben, így például a Digitrapper pH készülékben került meghatározásra.

 

Készülékprotokoll

A Digitrapper pH készülékben található a készülékprotokoll, mely leírja a vizsgálat elvégzésének módját. A vizsgálat különböző szakaszokból épül fel. Használhatja a készülékben lévő alapértelmezett protokollt (lásd az Alapértelmezett protokoll című részt), illetőleg azt saját igényei szerint is módosíthatja. Az alábbi szakaszok találhatók meg a készülékprotokollban, vagy szükség esetén azok felvehetők a protokollba:

Kalibráció

Végigvezeti a felhasználót a rendszerben használt pH katéterek kalibrációjához szükséges lépéseken. Ez a protokoll minden esetben megtalálható a készülékben.

Alsó nyelőcsövi záróizom (LES) meghatározás (csak a Digitrapper pH 400 készüléknél)

Lehetővé teszi a felhasználó számára, hogy meghatározza az LES helyét. Ennek a beállításnak a kiválasztásával lehetőség nyílik arra, hogy ha a használatban lévő katéter rendelkezik nyomásérzékelővel, a készülék kijelzőjén megtekinthetők legyenek a nyomásváltozások. Ez a protokoll nem található meg az alapértelmezett protokollban.

Jelenlegi idő (opcionálisan választható)

Segítségével az adatrögzítés előtt beállítható a készülék órája. Ez a szakasz az idő ellenőrzésére ajánlott.

Adatrögzítés

Ebben a szakaszban az Enter/Clock (Enter/Óra) megnyomásával a rendszer kijelzi a pH adatminták rögzítését, de az adatok rögzítésének megkezdése előtt ajánlott a katéter elhelyezését ellenőrizni. Ez elvégezhető a pH növekedési módszerrel – meg kell figyelni a pH növekedését (az alsó nyelőcsövi záróizom felé) a katéter gyomorból való kihúzásakor. Ugyancsak ekkor ajánlott megmutatni a betegnek, hogyan használja a Digitrapper pH készüléken lévő eseményjelző gombot és időszak kapcsolókat.

Áttöltés

Magában foglalja azokat a lépéseket, melyek során a rögzített adatok átvitelre kerülnek a PC-be.

 

Vizsgálat protokoll

A vizsgálat protokoll a számítógépben lévő Polygram 98 szoftverben található, és a vizsgálatokhoz általános vázlatként szolgál – tehát meghatározza, hogyan analizálja a rendszer az adatokat. A rendszer három, a felhasználó saját igényeihez is igazítható szabványos protokollmodellről gondoskodik (Felnőtt, Csecsemő, Gyermek).

Ahhoz, hogy adatokat tölthessen át a PC-re, az alkalmazás által használt protokollnak illeszkednie kell a készülékben lévő protokollhoz (például a használt (jelvivő) vezetékszámnak és katéter típusnak meg kell egyeznie).

A vizsgálat befejezéséhez az alábbi lépéseket kell elvégezni az adatok áttöltése után:

Időszak információinak megadása

Lásd a Napló szerkesztése című részt.

Jelkövetés áttekintése

Ez a művelet a Record (Adatrögzítés) nézetben végezhető el a napló feletti diagram megtekintésével (lásd a 2. ábrát: “Napló és adatrögzítés áttekintése”). Ha pedig közelebbről szeretné ezt megnézni, használja az Áttekintés lehetőséget (lásd Az adatok áttekintése című részt).

Jelentés készítése

Lásd a Jelentés készítése című részt

Az alkalmazásban a vizsgálat protokoll konfigurálásával kapcsolatos további információk érdekében tanulmányozza az On-line súgót.

Indítás és protokoll ellenőrzés

Egy vizsgálat kezdésekor a jelenlegi protokoll alapelemei láthatók a Protocol Summary (Protokollösszegzés) képernyőn.

A képernyőn megjelenik a vizsgálat elvégzéséhez kiválasztott katéter típusa és a vizsgálat időtartama. Amennyiben a protokoll tartalmazza az “Alsó nyelőcsövi záróizom azonosítási szakaszt”, az is felsorolásra kerül ezen a képernyőn.

A jelenlegi protokollra vonatkozó beállítások listájának megtekintéséhez/szerkesztéséhez nyomja meg a Fel gombot, ekkor a kijelzőn megjelenik egy előbukkanó menü, melyben válassza ki a Change/Modify exsiting (Létező megváltoztatása/módosítása);lásd a Protokollbeállítás című részt.

A készülékben a protokollsorrend nem módosítható, ellenben megadhatja, hogy bizonyos szakaszokat be kíván-e foglalni a protokollba, vagy ki szeretne-e zárni a protokollból. Nem található KI/BE kapcsoló a Digitrapper pH készüléken, így ha a készülékbe elemeket helyez, akkor az mindig be lesz kapcsolva. Bármely gomb megnyomásával, illetve egy kapcsoló átkapcsolásával a képernyő aktiválható. Új vizsgálat kezdésekor mindig helyezzen új elemeket a készülékbe. Ezzel a művelettel egyúttal aktiválhatja a készüléket, így az a legutóbbi aktív szakaszt jeleníti meg. Lásd az alábbi példákat:

 

Kezdeti indítás

Amikor az elemek behelyezésével a Digitrapper pH készülékek első alkalommal kapcsolja be, a kiindulási képernyő után azonnal a szabványos készülékprotokoll összegzése jelenik meg.

Amennyiben már előzőleg vizsgálathoz használta a készüléket és adatokat töltött át a PC-re, a protokoll összegzése – beleértve a legutóbb elvégzett vizsgálathoz használt beállításokat – jelenik meg a kijelzőn az elemek behelyezésekor, illetve valamely gomb vagy az időszak kapcsoló használatakor.

A vizsgálat automatikusan befejeződik

A adatrögzítés funkció automatikusan kikapcsol, amikor az adatrögzítés időtartama letelik. A fenti ábra azt a képernyőt mutatja be, amelyik a készülék képernyőjének aktiválása után jelenik meg (például egy gomb megnyomásakor vagy egy kapcsoló átkapcsolásakor). A Ready to Upload (Áttöltésre kész) képernyő megjelenítéséhez nyomja meg a Fel, majd az Enter gombot*.

MEGJEGYZÉS

A beteg adatainak véletlen letörlésének veszélyével kapcsolatos információk megtekinthetők a Figyelmeztetés az adattörlésre című részben.

Energiatakarékossági mód

Amennyiben a vezérlőgombokat már egy ideje nem használta, az energiamegtakarítás érdekében a készülék automatikusan energiatakarékossági módba lép át (pl. a kijelző üressé válik). Miután a készülék átvált ebbe az üzemmódba az időtartam a végrehajtandó műveletektől függően változhat. Így például adatrögzítéskor, amikor a beteg megnyomja az esetjelző gombot, illetve átkapcsol egy időszak kapcsolót, a kijelző megközelítőleg 10 másodpercig aktív marad kijelezve a pillanatnyi időre és a vizsgálatra vonatkozó információkat. Protokollbeállítások módosítása esetén a készülék az energiatakarékossági módba mintegy 2 perc elteltével lép át.

Újraaktiváláskor az energiatakarékossági mód előtt látható képernyő vagy az Incomplete Protocol (Befejezetlen protokoll) képernyő jelenik meg.

 

 

 

Protokollbeállítás

A protokoll lépései és sorrendje nem változtatható meg a készülékben. A protokoll egyes szakaszai azonban olyan alparamétereket tartalmaznak, melyek a Modify Protocol (Protokoll módosítása) képernyőn saját igényei szerint állíthatók be. Ezt az opciót a Protocol Summary (Protokollösszegzés) képernyőn lévő előbukkanó menü segítségével érheti el. Lásd a lenti ábrákat.

Ezen a képernyőn nyomja meg a Fel gombot, majd válassza ki a Change (Módosítás) parancsot az előbukkanó menüben.

Ekkor a “Modify existing” (Létező módosítása) képernyő kiválasztásához nyomja meg az Enter gombot. (Lásd a lenti megjegyzést)

Amikor egy paraméter kiemeléssel jelenik meg a képernyőn, a beállítások listájának megjelenítéséhez nyomja meg az Enter gombot.

A Fel és a Le gombok segítségével a különböző opciókat görgetheti a kijelzőn.

A kiválasztott elem jóváhagyásához nyomja meg az Enter gombot.

Minden egyes módosítás után a készülék automatikusan visszatér a Modify protocol (Protokoll módosítása) képernyőre. A legutóbb használt protokoll beállításait a készülék alapértelmezés szerint alkalmazza mindaddig, míg a felhasználó új beállításokat nem ad meg.

MEGJEGYZÉS

Bár a készülékben megtalálhatja a “Get from PC” beállítást, mégis jelenleg az a funkció nem használható.

 

Alapértelmezett protokoll

Amennyiben a Use Default (Alapértelmezett beállítás használata) beállítást használja – ahogyan ezt az előzőekben egy ábra már megmutatta – az alábbi elemek kerülnek bele a készülékprotokollba (ez a Modify protocol /Protokoll módosítása/ képernyőn látható):

  • Katéter – Zin 24ME
  • Adatrögzítés (óra) – 24
  • Csatornák – 2
  • Kalibráció
  • Alsó nyelőcsövi záróizom meghatározás – Nem
  • Idő beállítása – Igen

 

Kalibráció

Ennek a szakasznak a célja annak ellenőrzése, hogy az érzékelők a jeleket az elfogadott határon belül érzékeljék. Az érzékelők kalibrálásával kapcsolatos további információkért tanulmányozza a Katéter kalibrálása című részt. A következő ábra a kalibrációs folyamatot mutatja be.

A kalibrációs problémákkal és a kalibrációs meghibásodásokkal kapcsolatos információkért tanulmányozza a Kalibrációs problémák előfordulásakor című részt.

Alsó nyelőcsövi záróizom (LES) azonosítás

Ha a vizsgálatot sikeresen szeretné elvégezni, fontos, hogy pontosan helyezze el az érzékelőt a nyelőcsőben. Amennyiben a protokoll tartalmazza ezt a szakaszt, és a használatban lévő katéter rendelkezik nyomásérzékelővel, akkor a készülék felhasználhatja a gyomorban lévő relatív nyomás kijelzésére, valamint az alsó nyelőcsövi záróizom (LES) és a nyelőcső megjelenítésére – ennek segítségével keresheti meg az alsó nyelőcsövi záróizmot. A protokoll beállításával kapcsolatosan további információkat kaphat a Protokollbeállítás című részben. Amennyiben az alsó nyelőcsövi záróizom ennek a funkcióval történő megkeresésével kapcsolatban szeretne többet megtudni, tanulmányozza az Alsó nyelőcsövi záróizom (LES) azonosítási funkció című részt.

Pillanatnyi idő

Hogy az adatrögzítési napló és a beteg naplója a legnagyobb mértékben legyen összehangolva, lényeges, hogy a készülék órája a megfelelő időt mutassa. Amikor eléri a Current Time (Pillanatnyi idő) szakaszt, a készülék a pillanatnyi időt mutatja. A készülék előlapja alatt lévő Fel és Le gombok használatával beállíthatja az órát és a percet.

 

Adatrögzítés elkezdése

A paraméterek megadása után megkezdheti az adatrögzítést. Ekkor a készülék automatikusan leellenőrzi, hogy az elemek kitartanak-e a teljes adatrögzítéshez.Ha az elemek energiaszintje nem megfelelő, a készülék az elemek cseréjére figyelmezteti (lásd az alábbi ábrát).

Ebben az esetben a készülék addig nem használható, amíg ki nem cseréli az elemeket.

MEGJEGYZÉS

Minden adatrögzítés előtt tegyen új elemeket a készülékbe.

Adatrögzítés előtt megmutathatja a betegnek, hogy Digitrapper pH készüléken lévő kapcsolók és az esetjelző gomb használatával hogyan jelölje meg az időszakokat és az eseményeket. Lásd a “Utasítások a beteg számára” című részt.

Indítsa el az adatrögzítést az Enter gomb megnyomásával.

Gondoskodjon arról, hogy az adatrögzítés előtt az időszak kapcsolók az Upright (Egyenesen álló testhelyzet) és a Not Eating (Nem étkezik) állapotban legyenek.

 

Upright (Egyenesen álló testhelyzet) Not Eating (Nem étkezik)

Miközben a készülék adatokat rögzít, ha további gombot nem nyom meg, illetve kapcsolót nem kapcsol át, a kijelző mintegy 10 másodperc elteltével automatikusan energiatakarékossági módba lép át. Ha a készülékben megfelelő energiájú elemek vannak, a készülék elülső részén lévő zöld jelzőlámpa villog.

Eseményjelző gomb és Időszak kapcsolók

Események/tünetek vagy időszakok jelzéséhez nyomja meg az eseményjelző gombot, vagy kapcsolja át a kívánt állapotba a megfelelő időszak kapcsolót. Ekkor a művelet érvényesítésére a készülék hangjelzést ad, és a kijelzőn megjeleníti az alábbi információkat:

  • Pillanatnyi idő
  • Érzékelők száma
  • Az egyes csatornák pillanatnyi pH értéke
  • A beteg egyenesen álló vagy hátán fekvő testhelyzetben van-e, valamint a jelenlegi időszak kezdetének időpontja
  • A beteg éppen étkezik-e, vagy sem, valamint a jelenlegi időszak kezdetének időpontja
  • Az eseményjelző gomb legutóbbi megnyomásának időpontja.

 

Lásd az “Események és időszakok jelzése” című részt.

Mialatt a készülék adat rögzít, az Óra gomb megnyomásával a pillanatnyi idő megjelenítése lehetséges. Ez a képernyő abban az esetben is megjelenítésre kerül, amikor a beteg egy időszak kapcsolót átkapcsol, illetve megnyomja az eseményjelző gombot. Ezzel a művelettel a pillanatnyi időt rögzítheti az írott naplóba.

Az adatrögzítés automatikusan leáll, amikor a vizsgálat eléri az előre meghatározott időtartamát (pl. 24 óra).

Idő előtt az adatrögzítés leállítása

Ha az adatrögzítést idő előtt le szeretné állítani (pl. 24 óra lejárása előtt), nyissa ki a készülék előlapján lévő fedelet, majd a kijelző aktiválásához nyomjon meg egy gombot (pl. ha még az nem aktiválódott). A Stop Recording (Adatrögzítés leállítása) opció* végrehajtásához nyomja meg a Fel gombot, majd az Enter gombot. Ha a kijelzőn a Recording Complete (Adatrögzítés befejeződött) kép van, nyomja meg a Fel, majd a folytatáshoz az Enter gombot.

MEGJEGYZÉS

Amennyiben ekkor úgy dönt, hogy folytatni akarja a rögzítést, nyomja meg a Le gombot a “Stop Recording” (Adatrögzítés leállítása) opció megjelenítésének eltüntetéséhez.

 

Áttöltés

A Digitrapper pH készülék infravörös jelzéssel kommunikál a számítógéppel. A készüléken lévő infravörös portnak a számítógép infravörös portja/készüléke felé kell néznie. A legjobb eredmény elérése érdekében a két készülék közötti távolság ne legyen nagyobb 10 centiméternél. Lásd az “Áttöltés a Digitrapper pH készülékről a Polygram 98 készülékre” című részt.

A beteg előkészítése

Ez a rész a vizsgálatra a beteg előkészítéséhez szükséges lépéseket tekinti át. Az elvégzendő művelet az alábbi lépésekből tevődik össze. Az egyes lépéseket részletesen az elkövetkező alfejezetekben találhatja meg:

  • A vizsgálat elvégzése előtt
  • A művelet megmagyarázása a betegnek
  • A pH katéter nyelőcsőbe való bevezetése
  • Az érzékelők elhelyezése
  • Jelellenőrzés

 

A vizsgálat elvégzése előtt

  • Hat órával a pH vizsgálat elvégzése előtt a betegnek nem szabad szilárd vagy folyékony ételt fogyasztania, azért hogy a hányás vagy félrenyelés kockázatát elkerülje, valamint hogy az étel ne akadályozza a gyomor tartalmának stabilizálódását.
  • A beteg hagyja abba 4 órával a vizsgálat előtt az összes gyomorsavlekötő szedését. Hét nappal a vizsgálat előtt abba kell hagyni a protonszívó inhibitorok (pl. omeprazole) szedését. A gyomorműködést vagy gyomorsavképződést zavaró/befolyásoló minden egyéb gyógykezelést 48 órával a vizsgálat előtt meg kell szakítani.

 

A művelet elmagyarázása a betegnek

A vizsgálat megkezdése előtt lényeges, hogy magyarázza el a betegnek a műveletet, mivel így a pH katéter behelyezésekor elkerülheti a beteg zavarba ejtését és a nehézségeket, továbbá ily módon elősegítheti, hogy a beteg jobban együttműködhessen és nyugodtabban érezze magát.

A pH katéter bevezetése

1. Ültesse fel a beteget egyenes háttal.

2. A kevésbé elzárt orrlyukon keresztül csúsztassa le az elektródot. Az elzáródás mértékét meghatározhatja, ha megkéri a beteget, hogy mindkét orrlyukon keresztül felváltva szaporán lélegezzen be és ki.

3. Ellenőrizze le a szájpecek reflexet a nyelvcsap (uvula) megérintésével. A tüdőbe való belélegzés kockázata nagyobb olyan betegek esetében, akik képtelenek öklendezni.

4. Érzéstelenítse a beteg orrlyukát (pl. Lidocaine spray-vel vagy géllel). Lehetséges, hogy némely beteg nem szeretne helyi érzéstelenítőt (LA) kapni, vagy előzőleg már erre allergiás volt. Minden esetben kérdezze meg a beteget, hogy szeretne helyi érzéstelenítőt kapni vagy sem.

5. Várjon néhány percet, hogy az érzéstelenítő hasson.

6. Tegyen kenőgélt (pl. Lidocaine gélt) a katéter csúcsára.

 

7. Óvatosan helyezze be a katétert az orrlyukon.

8. Amikor érzi, hogy a katéter becsúszik az orrgarat-járatba, kérje meg a beteget, hogy hajtsa fejét előre addig, míg az álla el nem éri a mellkasát. A fej előrehajtásával lehetővé teszi a légcső bezáródását és hogy a katéter nyelőcsőbe lépjen be, nem pedig a légcsőbe.

9. Kérje meg a beteget, hogy lélegezzen a megszokott módon és nyeljen miközben a katéter behatol az orrgaratjáratba. Hogy megkönnyítsük a nyelést, a beteg szívószálon keresztül kortyokban ihat vizet, miközben egyenes háttal ül és az álla a mellkasához ér.

10. Figyeljen arra, hogy a katéternek könnyen be kell jutnia a nyelőcsőbe, anélkül, hogy a beteg köhögne. A köhögés azt jelezheti, hogy a katéter nem a megfelelő helyre került (pl. a katéter a gégefőbe került). Amennyiben a nyomásmérési műveletet elvégezte, és azt mutatja, hogy az alsó nyelőcsövi záróizom túlfeszített és nyelés közben enyhe elernyedést mutat, akkor probléma lehet a katéter gyomorba történő bevezetésével. Lehetséges, hogy a katéter vezetéke hurkot képzett a disztális nyelőcsőben. Ebben az esetben részben húzza ki a katétert, majd újból lassan engedje le a gyomorba.

11. Amennyiben a katétert külső referenciával használja, tegyen kontakt gélt a referenciaelektródára, és a megfelelő módon használja az elektródát. Csatolja hozzá a referenciaelektródát a beteg testére a nyelőcsőhöz a lehető legközelebbi ponton, pl. a mellkason lévő bőrre, vagy az 1. ábrán jelzett helyre. Borotválja le az adott helyről a szőrt, és alkoholos tamponnal törölje le – így az elektróda és a bőr között biztosíthatja a megfelelő érintkezést.

12. Gyermekeknél a referenciaelektródát a mellkasi gerincoszlophoz közel erősítheti a gyermek testéhez. Ezután kapcsolja hozzá a katétert a pH adatrögzítőhöz.

FIGYELMEZTETÉS

Ne csatlakoztassa – és a beteg se engedje – a katétert a telefon csatlakozóaljzatra!

Az érzékelők elhelyezése

1. Engedje le a pH katétert a gyomorba. Ekkor a pH adatrögzítő egy savas pH értéket mutat, mellyel ellenőrizhető, hogy a pH érzékelő a gyomorban helyezkedik el. Húzza ki lassan a pH elektródát és helyezze el az érzékelőt a megfelelő szinten. Szabványos pH vizsgálatnál ez a pont az alsó nyelőcsövi záróizom felső határa felett van 5 cm-rel. Az alsó nyelőcsövi záróizom helyzetét egy előzőleg elvégzett manometrikus vizsgálat alapján kell megállapítani, vagy a pH adatrögzítőben elhelyezett alsó nyelőcsövi záróizom azonosító segítségével (lásd a következő címet. Azon betegeknél, akiknél kombinált nyelőcsövi és gyomori pH megfigyelést végeznek, a gyomori pH érzékelő optimális helyzete 5 cm-re lejjebb helyezkedik el az alsó nyelőcsövi záróizom (LES) alsó határánál.

 

1. Ábra: Referenciaelektróda elhelyezése

2. Rögzítse a pH elektróda helyzetét oly módon, hogy a vezetéket rögzítőszalaggal az orra és az arcra rögzíti. Formáljon hurkot a katéterrel a fül körül, majd rögzítse szalaggal a nyakon.

3. Ellenőrizze le a beteg vitális tüneteit, mivel az orron történő csőbevezetés és az idegesség miatt a beteg bolygóidegi, illetve ájulási görcsök érhetik.

4. Adjon időt a betegnek, hogy hozzászokjon a katéterhez a vizsgálat folyatása előtt.

5. Győződjön meg arról, hogy a pH érték az adatrögzítés kezdeténél pontos legyen, és jegyezze be a naplóba mielőtt a beteg végezne.

Alsó nyelőcsövi záróizom azonosítási funkció (pH 400)

 

Az alsó nyelőcsövi záróizom helyének lokalizálásához használhatja a Digitrapper pH készülék alsó nyelőcsövi záróizom azonosítási funkcióját. A Protokoll beállítás című részben leírt művelet szerint egészítse ki a protokollt ezzel a szakasszal.

Amikor az Intubate (Légcsőbe bevezetés) képernyő látható a kijelzőn, vezesse be a nyomásérzékelő katétert vagy nyomáscsatornával rendelkező pH katétert a nyelőcsőbe, majd nyomja meg az Enter gombot.

Hogy a nyomás változását érzékelhesse a gyomorban lévő nyomáshoz képest, egy gyomori alapvonal (bázis) meghatározása szükséges (pl. vonatkoztatási rendszer vagy a gyomorban lévő átlagos nyomásra beállított nullpont).

A művelet megkezdése előtt győződjön meg arról, hogy a (jelvivő) vezeték a gyomorban legyen – ehhez a betegnek több mély lélegzetet kell vennie. Amennyiben belélegzés alatt a nyomás növekszik (ekkor a készülék kijelzőjén a jelkövetés szintje növekszik), az érzékelő a gyomorban helyezkedik el. Ha a nyomás csökken, az érzékelő még mindig a nyelőcsőben van.

A nyomás mértékének beállítása

A készülék kijelzőjén megjelenített jelkövetés felbontásának beállításához nyomja meg a Fel gombot, majd válassza ki az Inc. scale/Dec. scale (Mérték növelése/csökkentése) parancsot.

 

A gyomori alapvonal megadása

Amikor a készülék a LES Record (Alsó nyelőcsövi záróizom meghatározás) képernyőt mutatja, nyomja meg a készüléken az eseményjelző gombot, vagy a Fel gombot, és válassza ki a Zero trace (Zérus követés) elemet a felbukkanó menüből. Ekkor a készülék a nyomás bármely változását az alapvonalhoz képest ábrázolja.

Kihúzás

Mivel az alsó nyelőcsövi záróizomnál (LES) a nyomás nagyobb, mint a gyomorban lévő nyomás, így az izom helyzete lokalizálható az érzékelő fokozatos kihúzásával.

1. Lassan húzza ki a katétert, 15 másodpercenként 0.5 – 1 cm haladva kifelé. Amikor a nyomásvezeték az alsó nyelőcsövi záróizomhoz (LES) ér, és áthalad rajta, nyomásnövekedést figyelhet meg az alapvonalhoz képest (a folytonosan növekvő nyomás azt jelzi, hogy a vezeték áthaladt az alsó nyelőcsövi záróizom disztális szélén). Amint a katéter áthalad az alsó nyelőcsövi záróizom hasüregi részéből a mellkasüregi részbe, akkor belélegzéskor a nyomásváltozás inverziója következik be. Ezt a pontot a RIP pontnak nevezzük (Respiration Inversion Point – Légzésinverziós pont).

2. Amint a (jelvivő)vezeték áthalad az alsó nyelőcsövi záróizom középpontján, a nyomás lecsökken a nyelőcsövi alapvonalra a gyomori alapvonal alá. Az alsó nyelőcsövi záróizom teljes hossza centiméterben a következőként adható meg: attól a ponttól kezdve, amikor a nyomás először folytonosan növekszik, addig a pontig, amikor a nyomás a nyelőcsövi alapvonal szintje alá esik.

3. Az alsó nyelőcsövi záróizom pontos helyzetének meghatározásához ajánlott többször is elvégezni az 1. és a 2. lépést. Amikor pedig elégedett a kapott adatokkal, az eljárás folytatásához nyomja meg az Enter gombot.

 

Utasítások a beteg számára

Adja oda a betegnek az információs lapot, amely megmutatja a betegnek a készülék használatát és a különböző műveleteket, valamint az adott egészségügyi intézménynek megfelelő diétás követelményeket / korlátozásokat. Tanulmányozza át a Digitrapper pH készülék kézikönyvének Biztonságtechnika / Veszélyforrások részét.

Az adatrögzítés előtt mutassa meg a betegnek, hogyan használja a készüléken lévő gombokat és kapcsolókat.

Események és időszakok jelzése

Amikor a beteg eseményeket / tüneteket vagy időszakokat szeretne rögzíteni, meg kell nyomnia az Eseményjelző gombot, vagy a kívánt állapotba kell kapcsolnia a megfelelő időszak kapcsolót, például a testhelyzet, illetve az étkezés időszak kapcsolókat. Miközben a készülék adatokat rögzít, a készülék minden gomb megnyomására hangjelzést ad, és aktiválja a készülék kijelzőjét. A kijelző megjeleníti: a pillanatnyi időt; az adatokat rögzítő csatornák pH értékekeit; a beteg pillanatnyi testhelyzetét és kezdésének idejét; azt, hogy a beteg éppen eszik-e vagy sem, és ennek az időszaknak a kezdetét; továbbá a legutóbb jelzett esemény/tünet ikonját és bekövetkezésének idejét. Az alábbi szimbólumok találhatók meg a Digitrapper pH készülék előlapján. Jelentésük és használatuk módja a következő:

Eseményjelző gomb

A beteg esemény jelzésére nyomja meg ezt a gombot, így például szívtájéki égető fájdalom, illetve mellkasi fájdalom esetén.

Étkezés kezdetének jelzése

Az étkezés kezdetének jelzéséhez a beteg átkapcsolja az étkezési időszak kapcsolót az ezzel a szimbólummal jelölt irányba.

Étkezés befejezésének jelzése

Az étkezés befejezésének jelzéséhez a beteg átkapcsolja az étkezési időszak kapcsolót az ezzel a szimbólummal jelölt irányba.

Hátán fekvő testhelyzet jelzése

Amikor a beteg lefekszik, átkapcsolja a készüléken lévő időszak kapcsolót az ezzel a szimbólummal jelölt irányba.

 

Egyenesen álló testhelyzet jelzése

Egyenesen álló vagy ülő testhelyzet jelzéséhez a beteg átkapcsolja az időszak kapcsolót az ezzel a szimbólummal jelölt irányba.

A beteg naplója

Kérje meg a beteget, hogy vezessen naplót a vizsgálat alatt az étkezés, az alvás és a tünetek/események feljegyzésére, melyben feljegyzik az időszak idejét a pH adatrögzítő készüléken megjelenített idő szerint. A pillanatnyi idő megjelenítéséhez nyomja meg a készüléken lévő Óra gombot. Ezen felül a betegnek fel kell jegyeznie azokat az időpontokat is, amikor savas ételt fogyasztott, mivel a készülék ezt is gyomorsav visszafolyásnak értelmezi.

Készülékszámok feljegyzése

Jegyezze le a betegnek adott naplóba, valamint a beteg űrlapjára, illetve iratgyűjtőjébe a készülék számát és – újrahasznosítható katéter esetén – annak sorozatszámát vagy tételszámát. Ezzel biztosítható, hogy az egyes betegekhez a megfelelő adatok kapcsolódjanak, valamint ily módon lehet a készülék- és a katéterhasználatot nyomon követni.

 

A katéter eltávolítása

Amikor a készülékkel felszerelt beteg visszaérkezik, az alábbi módon távolíthatja el a katétert:

1. Válassza le a katétert a Digitrapper pH készülékről.

2. Mondja a betegnek, hogy begyen egy mély lélegzetet, mialatt a beteg kilélegzésekor gyorsan húzza ki a katétert a beteg orrából.

A rendszer előkészítése

 

Ez a rész azokkal a műveletekkel foglalkozik, melyeket a rendszeren kell elvégezni, mielőtt a beteg megérkezne, illetve mialatt a rendelőben várakozik. A rendszer komponenseit elő kell készíteni, mielőtt az egyes vizsgálatokat megkezdheti.

Katéter kalibráció

A kalibrációs szakasz a Procedure Summary (Művelet összegzés) képernyőn közvetlenül az Enter gomb megnyomása után kezdődik (lásd a készülék kijelzőjét). A katéter érzékelőinek kalibrációjához hajtsa végre az alábbi műveleteket:

1. Amikor a kijelző alsó részén a készülék utasítsa arra, helyezze a katétert és a külső referenciaelektródát (ha van ilyen) a pH 7 Medtronic pufferoldatba, közben gondoskodjon arról hogy mindkét elem megfelelően elmerüljön. A Zinetics 24 egyszer használatos katétereket és a Zinetics 24 M többször használatos katétereket a kalibráció előtt a pH 7 oldatban 10–20 percig kell tartani.

 

MEGJEGYZÉS

 

Időtúllépés történik, ha a katétert nem meríti bele a pufferoldatba 30 másodpercen belül. Ekkor a készülék megjeleníti a Calibration problem (Kalibrációs hiba) képernyőt (ekkor a fennmaradó időt mutatja a kijelző). Azonban ebben az esetben mindössze vissza kell helyeznie a katétert és a referenciaelektródát a pufferoldatba, és a kalibráció automatikusan elindul.

2. A készülék az egyes csatornák mellett megjelenő százalékos értékek segítségével jelzi ki a kalibráció előrehaladását. A csatorna kalibrációja akkor fejeződik be, amikor ez az érték eléri a 100%-ot. Amennyiben e helyett egy nyíl jelenik meg, akkor az éppen olvasás alatt álló minta a várható tartományon kívül esik. (Ebben az esetben tanulmányozza a “Kalibrációs problémák előfordulásakor” című részt.)

3. Ismételje meg az 1. és a 2. lépést a pH 1 Medtronic pufferoldattal.

4. A kalibráció befejeztével az alábbi képernyő jelenik meg.

MEGJEGYZÉS

 

A pufferoldatok könnyen beszennyezik egymást. A pufferoldatba helyezés előtt alaposan öblítse le a katétert és a referenciaelektródát.

Kalibrációs problémák előfordulásakor

Ha a kalibráció sikertelenül végződik, a készülék hangjelzést ad, miután újra megpróbálhatja a kalibrációt.

A Calibration Problem (Kalibrációs probléma) képernyő az alábbi okokból adódhat:

  • a katétert (pl. az összes érzékelő) és a külső referenciaelektródát nem teljes mértékben merítette bele a pufferoldatba, vagy
  • időtúllépés történt (30 másodperc áll rendelkezésre a katéter belemártásához a pufferoldatba), vagy
  • mivel túl sokat használta, a katéter elkopott.

A nyilak jelzik a nem megfelelően kalibrált csatornákat, valamint a nyilak iránya jelzik, hogy a pH értékek az elfogadott tartomány alatt, illetve felett helyezkednek el. A katéter és az elektróda pufferoldatba mártásával és a készüléken az Enter gomb megnyomásával újból próbálja meg a kalibrációt. A Calibration Failure (Kalibrációs meghibásodás) képernyő azt jelzi, hogy a készülék nem volt képes kalibrálni a katéter érzékelőit.

Ebben az esetben

  • Újra próbálja meg a kalibrációt az Enter gomb megnyomásával,
  • Szükség esetén cserélje le a pufferoldatot (ellenőrizze az üvegen a szavatossági időt),
  • Vagy cserélje a régi katétert újra, majd nyomja meg az Enter gombot a kalibrációs művelet újrakezdéséhez.

 

FIGYELMEZTETÉS

Lényeges, hogy pontosan kalibrálja az egyes vizsgálatokban használt érzékelőket. Ha nem megfelelő kalibrációval végzi el a vizsgálatot, elképzelhető, hogy az eredmények pontatlanok lesznek

Pufferoldatok

A csőbevezetés előtt minden pH katétert Medtronic pH 7 és pH 1 pufferoldatban kell kalibrálni. Antimon katétereknél különösen fontos, hogy ne használjon semmilyen más pufferoldat típust, mivel olyan foszfátokat tartalmazhatnak, melyek megrongálhatják az antimonkristály érzékelőket. A Medtronic pufferoldatokat közvetlen napfénytől védet hűvös helyen kell tárolni. Óvja meg a pH 7 pufferoldatot a megfagyástól.

Az oldatban lévő fekete részecskék jelzik, hogy a pufferoldat szélsőséges hőmérsékletértékeknek lett kitéve, vagy szennyeződött, így cserélni kell. Ne használja a pufferoldatot az üvegen lévő címkén jelzett szavatossági idejének lejárása után. A kalibrációhoz csak friss pufferoldatot használjon, pl. minden kalibrációs művelet előtt mindig új pufferoldatot öntsön a kalibrációs állványra.

MEGJEGYZÉS

Győződjön meg arról, hogy a pufferoldat szobahőmérsékletű (20–25 °C) legyen a kalibrációs művelet során.

Előkészítés az adatrögzítés kezdetéhez

Lényeges, hogy az elemek elegendő energiával rendelkezzenek a vizsgálat befejezéséhez, továbbá hogy a készüléken beállított időtartam megfelelő legyen.

Az elemek energiájának leellenőrzése

A készülék automatikusan leellenőrzi az elemeket, hogy azok megfelelő energiával rendelkeznek-e az egész vizsgálat elvégzéséhez. Amennyiben az elemek energiaszintje nem megfelelő, a készülék az elemek cseréjére figyelmezteti.

 

MEGJEGYZÉS

Ne használjon újratölthető elemeket. Csak AA Alkaline elemeket és minden vizsgálathoz új elemeket használjon.

Az idő beállítása a készüléken

Ez a szakasz a Digitrapper pH készülékben lévő alapértelmezett készülékprotokollban is jelen van. Az idő beállításához:

1. Nyomja meg a Fel gombot, amikor a kijelzőn megjelenik a Current Time (Pillanatnyi idő) képernyő.

2. Az óra beállításához válassza ki a Change Hours (Óra módosítása) parancsot, majd nyomja meg az Enter gombot.

3. A perc beállításához válassza ki a Change Minutes (Perc módosítása) parancsot, majd nyomja meg az Enter gombot.

4. A megfelelő szám kiválasztásához használja a Fel és a Le gombokat.

5. Ha a kívánt számot megkapta, nyomja meg az Enter gombot.

Az adatrögzítés elkezdése

 

Amikor a protokollban eléri a Recording (Adatrögzítés) szakaszt, a készülék kijelzőjén megjelenik a Start Recording (Adatrögzítés kezdet) képernyő. Nyomja meg az Enter gombot az adatrögzítés elkezdéséhez.

Gondoskodjon arról, hogy az adatrögzítés előtt az időszak kapcsolók az Upright (Egyenesen álló testhelyzet) és a Not Eating (Nem étkezik) állapotban legyenek.

 

Upright (Egyenesen álló testhelyzet) Not Eating (Nem étkezik)

A kijelző jobb felső sarkában lévő adatrögzítési szimbólum villogni kezd, amikor a készülék az adatrögzítést végzi.

A kijelzőn megjelennek az összes csatornára vonatkozó pH értékek. Amennyiben nem nyom meg egyetlen gombot sem, a kijelző rövid idő elteltével kikapcsol, és a készülék elülső részén lévő zöld jelzőlámpa villogni kezd – feltéve, ha a készülékben megfelelő energiájú elemek vannak.

Az adatrögzítés befejezése

Az adatrögzítés 24 óra elteltével automatikus leáll.

Amennyiben 24 óra előtt be szeretné fejezni a vizsgálatot, további információk érdekében tanulmányozza az “Idő előtt az adatrögzítés leállítása” című részt.

A készülék a rögzített adatokat mindaddig megtartja, míg azokat át nem tölti a PC-re, illetve le nem törli. Válassza le a katétert a Digitrapper pH készülékről, majd a szükséges módon lássa el a beteget.

 

A katéterek tisztítása

A katéter eltávolítása után közvetlenül mossa alaposan le a katétert és a referenciaelektródát enyhe mosószerrel és vízzel. A fertőtlenítés érdekében merítse be a katétert fertőtlenítőszeres oldatba (pl. gluteral-dehyde) és a további műveleteket végezze az egészségügyi intézmény kontrollosztályának utasításai szerint. Ne nedvesítse be a csatlakozót.

A katéterre vonatkozó további tisztítási és fertőtlenítési utasításokkal kapcsolatos információkat megtalálhatja a katéterrel vásárolt Használati utasításban.

 

 

 

Figyelmeztetés az adattörlés veszélyére

Ügyeljen arra, hogy a Digitrapper pH készülékből az adatok véletlenül letörölhetők, méghozzá az alábbi módon: A beteg visszatér a készülékkel együtt. Egy gomb megnyomásával a készülék aktiválásakor szabályszerűen megjeleníti a Recording Complete (Adatrögzítés befejeződött) képernyőt. Az adatok áttöltéséhez nyomja meg a Fel, és az Enter gombot. Ekkor a készülék átvált a lent látható Ready to Upload (Áttöltésre kész) képernyőre.

Ha nem tudná, hogy melyik protokollra töltse át az adatokat, a protokoll megkereséséhez megnyomhatná a Cancel (Visszavonás) gombot. Ha a Cancel gombot még egyszer megnyomná, a készülék megkérdezné, hogy újra szeretné-e kezdeni.

Amennyiben ezen a képernyőn a Yes (Igen) lehetőséget válassza, akkor a készülék egy új vizsgálatot kezd, és így az előző vizsgálat adatai megsemmisülnek. Tehát, soha se válassza a Yes (Igen) lehetőséget a Start again? (Újrakezdés?) opcióra, hacsak nem a jelenlegi vizsgálatot törölni akarja és új adatrögzítést kíván kezdeni.

 

Polygram 98 indítása

A pH program alkalmazás indításához kattintson duplán a munkaasztalon a Polygram 98 ikonjára.

 

Protokoll kiválasztása

A leggyorsabb módszer egy új vizsgálat elkezdésére, ha a címlapon kiválaszt egy protokollt a Routine Protocols (Leggyakoribb protokollok) listájából. Ez a lista olyan protokollokat tartalmaz, melyeket nap mint nap kell végrehajtania. Lásd az “Általános információk” című részt. Amennyiben olyan protokollt szeretne használni, amelyik nincs a Routine Protocols listában, a címlapon kattintson a New Study (ÚJ vizsgálat) ikonra, hogy a rendszerben meghatározott összes protokoll listáját megjelenítse.

Az alkalmazásból egy protokoll kiválasztásakor fontos, hogy ugyanolyan csatornaszámú protokollt válasszon ki, mint az áttölteni kívánt készülékprotokoll.

FONTOS TANÁCS!

Ugyancsak indíthat vizsgálatokat a Study Manager (Vizsgálatkezelő), a Study Details View (Vizsgálat részletes nézete), és az egyes betegekhez a Studies View in Patient Details (Beteg adatainak vizsgálati nézete) funkciók segítségével.

Vizsgálat részletei és a betegek kijelölése

Amikor egy protokollt választ ki az előbbiekben említett módon, akkor végül az új vizsgálat elvégzéséhez a Study Details View (Vizsgálat részletes nézete) képernyő jelenik meg. Ekkor adja meg a mezőkbe a betegre vonatkozó összes szükséges információt.

Az oldal jobb oldalán a megfelelő mezőben adja meg a beteg azonosítószámát (ID) és nevét, majd nyomja meg a Go gombot. A Patient List (Beteglista) segítségével a rendszeren tárolt betegek listájából kiválaszthat egy nevet. Miután a vizsgálathoz kijelölte a beteget, töltse át az adatokat az adattárolóra.

 

Adatok áttöltése

1. A Polygram 98 szoftverben: a nézetsoron kattintson a Capture (Adatrögzítés) elemre.

2. A Digitrapper pH készüléken: amikor a készülék megjeleníti a Ready to to Upload (Áttöltésre kész) képernyőt, helyezze a készülék IrDA portját 10 cm-es távolságra a PC-től, úgy, hogy az a személyi számítógép IrDA portja felé nézzen.

 

3. A Digitrapper pH készüléken: nyomja meg az Enter gombot. Ezután megjelenik a Searching (Keresés) képernyő, és az mindaddig a képernyőn marad, amíg a két készülék kapcsolatot nem létesít.

4. A Polygram 98 szoftverben: amikor a készülék neve megjelenik a PC képernyőjén lévő Upload from: (Áttöltés erről a helyről:) legördülő menüben, az adattovábbítás megkezdéséhez kattintson a számítógép képernyőjén lévő Start gombra.

5. Az áttöltés előrehaladása mind a számítógép képernyőjén, mind pedig a készülék kijelzőjén láthatóvá válik.

6. Az adatok sikeres áttöltése után a rögzítésre került információ megjelenik a számítógép képernyőjén.

7. Amennyiben az adatok áttöltése sikeresen befejeződött, a készülék újraindul. Ha még mindig találhatók adatok a készüléken, akkor a készülék megkéri az adatok törlésére.

8. Ha az áttöltést újra végre kívánja hajtani, a Yes helyett a No gomb választásával visszavonhatja a törlési műveletet. Ne feledje el, hogy a régi adatokat le kell törölnie, mielőtt egy másik adatrögzítési műveletet végre tudna hajtani.

MEGJEGYZÉS

A betegre vonatkozó adatok törlésének kockázataival kapcsolatos információkat megtalálhatja a Figyelmeztetés az adattörlés kockázatára című részben!

FIGYELMEZTETÉS

Az adatok áttöltése/átvitele során a készülék biztonságos működtetéséhez gondoskodjon arról, hogy a katéter le legyen választva a Digitrapper pH készülékről, illetve, hogy a számítógéptől a beteg legalább 1.5 méter távolságra legyen.

Version 2.0   © Omikron Kft. - Carus.  All Rights Reserved

omi2000@elender.hu